Játékok
Itt olyan rövidebb játékokat találsz, amelyek jó kiegészítői lehetnek az őrsi programjaidnak. Többnyire offline játékok online-osított verzióit találjátok itt, viszont van pár, amelyek csak online működnek. Jó bogarászást!
Barkóba
Az egyik játékos választ egy szót, amelyet a többieknek ki kell találniuk. Ennek érdekében eldöntendő kérdéseket tehetnek fel, amelyre a kérdezett játékos az igen, nem vagy is-is válaszokat adhatja. Ha valaki úgy érzi, hogy tudja a megoldást, rákérdezhet, de ha téved, kiesik a játékból.
Forrás: kalandokesalmok.hu
Becserkészlek
1, A játékvezető a felsorolt tárgyak közül bemond valamit. (ezeket a tárgyakat csak én szedtem össze, természetesen bármi mást is be lehet mondani)
2, Ezek után a játékosok kikapcsolják a kamerát, és elkezdik keresni az adott tárgyat az otthonukban.
3, Aki leghamarabb találja meg a tárgyat, az gyorsan visszakapcsolja a kamerát és ő kapja meg a max pontot.
Vannak kiemelt pontos tárgyak Cserkész cuccok (5 pontért) és általános tárgyak (3 pontért). A többiek, akik megtalálták a tárgyat, de késve, azok 1 pontot kapnak.
Akár lehet egyéni és csapat verseny is nagyobb őrssel/rajjal.
A játék X körből áll, vagy addig amíg valaki X pontot el nem ér.
Forrás: https://www.peldaul.hu/jatek/131/becserkeszlek
Bújócska
Tegye le mindenki a laptopját bekapcsolt kamerával a szoba egy olyan pontjára, ahonnan jól belátni azt. Egy valakit jelöljetek ki, aki csukott szemmel számol, addig a többieknek el kell bújniuk a szoba valamelyik olyan részén, ami látszódik a kamerán. Mikor a számoló végzett, tippelnie kell, ki hova bújt a szobában. Kinek sikerül a legpontosabban tippeket adnia?
Csodás szókincs
Az ország-városhoz hasonlóan egy személyt kérjetek meg, hogy mondja magában az abc-t. Jelöljetek ki egy személyt, aki ezt lestoppolja. A lestoppolt betűvel írjatok minél több szót 1 perc alatt, majd ellenőrizzétek le őket. Ha valamit többször is írtatok (mindenki önállóan dolgozik) akkor azokat ki kell húzni.
Használjatok nehezítéseket; csak állat/csak angolul/csak filmcímek...
Forrás: www.peldaul.hu
Fekete-fehér, igen-nem
A játék során a résztvevők kérdésekkel bombázzák egymást (pl.: „Milyen színű a zebra, Máté?”), és a kérdezettnek válaszolnia kell: csak arra kell vigyáznia, hogy a fekete, a fehér, az igen és a nem szavak nem hangozhatnak el. Az már csak rajtunk múlik, hogy csupán a játék öröméért játszunk-e, vagy strigulázzuk a hibákat, esetleg más „büntetést” találunk ki. Ha az eredeti tabusított szavak adta lehetőségeket már kiaknáztuk, választhatunk más szavakat, sőt akár szócsoportokat is (pl.: a válaszban nem lehet szín, személyes névmás, kötőszó, név, stb.).
Forrás: kalandokesalmok.hu
Fekete-fehér, fehér-fekete
Minden gyereknél két papírgombóc van, egy fehér és egy fekete. Az őrsvezető gyorsan vezényel. Azt a gombócot kell feldobni, és utána ügyesen elkapni, amelyiknek a színét mondta az őrsvezető. Aki más színt dob fel, vagy elejti a galacsint, az kiesik. (Lehet labdával is játszani.)
Forrás: 831. Szent Kristóf cserkészcsapat gyűjteménye
Hibás lemezlejátszó
Egy őrstagot megkérünk, hogy lépjen ki a videó chatból pár perc erejéig. A többiek megbeszélnek egy olyan szót, amely annyi szótagból áll, ahányan a chat-ben maradtunk. Például: 4 fő -> cser-kész-tá-bor. Mindenki kap egy-egy szótagot, amit a kilépett cserkész csatlakozását követően folyamatosan mondogat. A belépő feladata, hogy kitalálja a többiek milyen szó szótagjait kántálja.
Forrás: 831. Szent Kristóf cserkészcsapat gyűjteménye
Január, Február...
Üljön mindenki egy gép/tablet előtt. Telefon nem célszerű, mert akkor nem látjátok a többieket, de ha pár tag telefon előtt ül, még nincs minden veszve.
Legyen egy vezető, aki januártól decemberig sorolja a hónapokat. Ha a végére ért, újra elkezdi januártól.
A többiek feladata, hogy
ha azt a hónapot hallják, amiben születtek, kezdjenek el kidőlni a képernyő elől.
ha látják, hogy egy társuk dől, szólítsák a nevén, mert ezzel megmenthetik a kiesés elől.
Addig tart a játék, míg mindenki ki nem dőlt.
Forrás: www.peldaul.hu
Karmester
Kiválasztunk egy valakit, aki kikapcsolja a hangszóróját, vagy befogja a fülét. A többiek megbeszélik, hogy ki lesz a karmester. A karmesternek különböző mozdulatokat kell majd végeznie, a többiek őt utánozzák. Annak a játékosnak, akit a játék elején kiküldtünk az lesz a feladata, hogy kitalálja ki a karmester. Amennyiben sikerült újabb játékost küldünk ki. A kijelölt játékosnak három próbálkozási lehetősége van.
Forrás: www.peldaul.hu
Kérdezz-felelek
Lehet ismerkedős, vicces, önismereti, flörtölős – csak attól függ, milyen kérdéscsomagot választotok! Ha valakinek van otthon olyan társasa (pl.: Igen?, Ego, stb.), ami tartalmaz kérdéseket, elő vele! Ha pedig nincs, előzetesen írjátok össze a saját kérdéseiteket (mondjuk fejenként 10-et), vagy keressetek egy rátok szabott csomagot a neten, esetleg töltsetek le egy erre való alkalmazást! A kérdések lehetnek körkérdések (mindenki felel), vagy célzottak, esetleg sorsolhattok is (mondjuk kockadobással, ha legalább egy embernek van dobókockája), hogy ki melyikre válaszoljon.
Forrás: kalandokesalmok.hu
Kérdésre kérdést
Ez egy az előző játékra hajazó igazán szórakoztató partijáték. A kezdőjátékos egy kérdést tesz fel egy másik résztvevőnek címezve (pl.: „Ha választhatnál, kivel töltenéd a karantént, Dani?” vagy „Mi volt a legjobb utazásod, Fanni?”), amire a kérdezett játékosnak azonnal új kérdéssel kell előállnia, amire a következő játékos megint csak egy másnak címzett kérdéssel válaszolhat. Ha viszont a kérdezett játékos elneveti magát, megzavarodik vagy habozik, akkor bizony válaszolnia kell. Ebből két dolog következik: csak olyasmit kérdezzünk, ami az adott körben elfogadhatónak tűnik – és hogy ugyanakkor érdemes olyan kérdéssel előállni, ami kizökkentheti a másikat! Bár ez egyáltalán nem olyan egyszerű a játék hevében.
Forrás: kalandokesalmok.hu
Ki vagyok én?
A játék eredetijében a játékosok kártyát húznak, és a sajátjukat meg nem nézve úgy helyezik el, hogy ők ne, csak a többiek lássák (pl.: a homlokukon tartják), majd igyekeznek rájönni, hogy kinek (vagy minek?) a bőrébe kerültek bele. Ennek érdekében egészen addig eldöntendő kérdéseket tesznek fel (pl.: „Életben vagyok?”), amíg nemleges választ nem kapnak, ekkor ugyanis a következő játékos kap lehetőséget a kilétének felfedezésére. Ezt a játékot érdemes kisebb társasággal játszani – és így az online szereposztás is megoldható: beosztjuk, hogy ki kinek ad szerepet, a játékosok pedig megírják a feladványokat minden társuknak, természetesen az érintett kivételével. Ha mondjuk, négyen játszunk, akkor ez összesen 3 kimenő és 3 bejövő üzenetet jelent, ami még kezelhető mennyiség. (Ha a játék túl bonyolultnak tűnik, előre megállapodhatunk a kategóriában: csak létező emberek lehetnek? Csak híresek? Netalán akár fikcionális karakterek is?).
Forrás: kalandokesalmok.hu
Körülírom
Körbe megyünk. Aki kezd, kinéz valakinek a környezetében egy tárgyat, amit mindenki lát a videóhívás közben. Például: Gondoltam valamire, ami fehér színű, hosszú és jó társunk tud lenni utazás közben. (Fülhallgató xy asztalán.) Aki kitalálja, az mondhatja a következőt.
Forrás: 831. Szent Kristóf cserkészcsapat gyűjteménye
Logi-sztori
Ezt nem lehet egyszerűbben összefoglalni, mint az alábbi weboldalon. (hiperlink ide: https://szjenoko.web.elte.hu/Jatek/logisztori/logisz.html).
”Van egy mesélő, aki ismeri a történetet, és a többiek a nyomozók. A mesélő a játék elején elmondja az alaptörténetet, melynek rejtélyeit a nyomozók feladata felgöngyölíteni. A nyomozók eldöntendő kérdéseket tehetnek fel a mesélőnek a történettel kapcsolatban. A kapott válaszok segítségével kell fényt deríteniük a rejtélyes esetre.”
Az oldalon 29 feladványt találtok, a lap alján pedig letölthetők a megoldások. Igényel némi önfegyelmet, hogy csak azt az egyet olvassuk el, amit mi mesélünk, de ha megbízunk a többiekben (és magunkban), akkor nincs más akadály, csak a rejtély!
Forrás: kalandokesalmok.hu
Mr. X.
Szintén egy találgatós játék, de az előzőeknél bonyolultabb, izgalmasabb. Az egyik játékos egy, a többiek által is ismert személyt választ magának, és ennek az embernek a kezdőbetűjével mutatkozik be (pl.: ha valaki Brad Pittre gondol, akkor ő „Mr. P”). A többi játékos más azonos kezdőbetűjű hírességre utaló kérdéseket tesznek fel (pl.: „Te festetted a Guernicát?”), amire Mr. X (ez esetben Mr. P) két választ adhat: ha tudja, kiről szól a kérdés, megválaszolja („Nem én vagyok Picasso.”), ha viszont nem ismeri fel, passzol. Ez utóbbi esetben a többi játékos feltehet egy eldöntendő kérdést, hogy így nyomozzák ki Mr. P kilétét. A játék tarthat a sikeres megoldásig, de megállapodhatunk abban is, hogy maximum hány eldöntendő kérdés alapján kell eljutnunk a megfejtésig. Ha versenyt szeretnénk faragni a játékból, számolhatjuk a passzok és az eldöntendő kérdések arányát is, hogy eldöntsük, a játékosok legyűrték-e Mr X-et.
Forrás: kalandokesalmok.hu
Sok lúd disznót győz
Ez egy online is jól működő játék, a szabályait meghallgathatod a videóban.
P+R
Valaki kikapcsolja a hangot a számítógépén vagy kimegy a szobából és addig megbeszélitek melyik hangot nem fogjátok használni az ABC-ből. Miután visszajött a kitaláló kérdéseket tesz fel a többieknek, akik válaszadáskor nem mondhatják ki az a hangot. A kitalálónak rá kell jönnie, melyik az a hang, amit nem használtak a társai.
Variáció: lehet egy konkrét témáról beszélgetni.
Számolj el 21-ig
Egy másik partijáték, ahol garantált a nevetés és az örömteli bosszankodás. A feladat nem nehezebb, mint hogy a játékosok egy meghatározott sorrendet tartva közösen és hiba nélkül elszámoljanak 21-ig. Csakhogy mindenki, aki kimondja a 21-et vagy ront, az új szabályt vezet be a következő kör megkezdése előtt. Néhány példa:
a hárommal osztható számok helyett mondjuk azt, smafu;
a kettőt tartalmazó számok helyett kakukkoljunk;
akinek a 18-at kellene kimondania, nem szólalhat meg, automatikusan a következő játékos jön a 19-cel;
a 13-at csukott szemmel kell kimondani.
A lehetőségeknek csak a képzelet szabhat határt! Fontos, hogy az újabb szabály felülírja a régit: azaz ha a hárommal osztható számok helyett smafut mondunk, de aztán a kettőt tartalmazó számok helyett kakukkolnunk kell, akkor a 12 és 21 kakukkolás lesz, és nem smafu.
Forrás: kalandokesalmok.hu
Színes testrészek
A játék bárhol játszható, de célszerű olyan helyet választani, ahol lehet kicsit futkorászni is. A játékvezető mond egy testrészt és egy színt, pl. kék orr. A játékosok feladata, hogy minél gyorsabban megérintsenek az orrukkal valami olyan tárgyat, élőlényt, ami kék.
Lehet kiesősen játszani, hogy a legutolsó ember kiesik, de nem célszerű, így is öröm és kihívás a játék.
Forrás: www.peldaul.hu
Szólánc
A játék kezdete előtt érdemes meghatározni valahogy a sorrendet, például az online felületen, ahol az őrsi van a nevük helyett sorszámot írnak be, vagy zoom-on a "white board"-ra felírjuk ki-ki után következik.
Egy tetszőleges kezdőszó után körbe haladunk, és a soron következő játékosnak azzal a betűvel (esetleg szótaggal) kezdődő szót kell mondania, amivel az előző befejeződött. Ha emelni akarjuk a tétet, válasszunk kategóriát, amelyhez a szavaknak tartozniuk kell, például: földrajz, cserkészet, élővilág, tudomány...
Forrás: kalandokesalmok.hu
Tükröm, tükröm mondd meg nékem
Kellékek: minden résztvevőnek post-it és vastag filc
Körben haladunk. Az egyik személy felrajzol egy post-itre egy formát, fontos, hogy jól kivehető legyen. A többi játékos ragaszt a homlokára egy post-itet és csak a számítógép képernyőjén látva magát minnél pontosabban le rajzolnia az eredeti formát.
Miután mindenki végzett megcsodálhatjuk a műveket, majd jöhet a következő forma.
Forrás: www.peldaul.hu
Vakon gépelés
Kitalálunk egy sorrendet az őrstagok között, az első ember mond egy mondatot a másodiknak, aki megpróbálja vakon legépelni. Az eredményt elküldi a harmadiknak, aki megpróbál belőle egy értelmes mondatot faragni és tovább mondja a negyediknek, így tovább az utolsó emberig. A végén összehasonlítjuk az első és az utolsó mondatot.
Megvalósítás: ez főleg chat használatával végrehajtható játék, az első ember hangüzenetet küld a másodiknak, a második vakon ír egy üzenetet a harmadiknak ésígytovább...
Forrás: 831. Szent Kristóf cserkészcsapat gyűjteménye